System Center bir Microsoft’un altyapı yönetimi çözümüdür. Şirket içindeki, Microsoft Azure’daki ya da hizmet sağlayıcısı üzerindeki sistemleriniz için birleştirilmiş yönetim imkanı sunar.

Uygulama odaklı: Ayrıntılı öngörüler ve tanılama araçlarıyla sektörünüze yönelik öngörülebilir uygulama SLA'lar sunun.

Kurumsal Düzey: Veri merkezi ve bulut ortamları için sınıfında en iyi yönetimi sunun. Birinci taraf Microsoft iş yükleri için performans ve kullanılabilirliği optimize edin.

Buluta bağlı: Bulutun gücüyle System Center özelliklerinizi sorunsuz bir şekilde genişletin ve tüm altyapının tümleşik bir görünümünü elde edin.

System Center birkaç farklı bileşenden oluşur. Her biri farklı bir BT operasyonunu yönetmenizi sağlayan bileşenler şunlardır:
Operations Manager

Tek bir konsolda çok sayıda bilgisayar için hizmetler, cihazlar ve işlemleri izlemenizi sağlar.

Configuration Manager

Manuel görevleri azaltıp yüksek değerli projelere odaklanmanızı sağlayarak BT üretkenliği ve verimliliği artırır, donanım ve yazılım kaynaklarını en üst düzeye çıkarır ve doğru yazılımı doğru zamanda sağlayarak son kullanıcı verimliliğini artırır.

Virtual Machine Manage

Sanal makineler ve hizmetleri oluşturarak, oluşturduğunuz özel bulutlara kurmak için sanallaştırma kaynağınız, ağ ve depolama kaynaklarınızı yapılandırmanızı ve yönetmenizi sağlar.

Orchestrator

Veri merkezi için bir iş akışı yönetim çözümüdür. Ortamınızdaki kaynakların oluşturulması, izlenmesi ve kurulumunu otomatik hale getirmenizi sağlar.

Data Protection Manager

Kurumsal bir yedekleme sistemidir. DPM'i kullanarak verileri bir kaynak konumdan hedef bir ikincil konuma yedekleyebilirsiniz.

Service Manager

Kuruluşunuzun BT hizmeti yönetimi en iyi uygulamalarını otomatik hale getirmek ve adapte etmek için tümleştirilmiş bir platform sağlar..

App Controller

Özel ve genel bulutlarda sanal makineler ve hizmetleri kolayca yapılandırmanız, kurmanız ve yönetmenize yardımcı olan genel bir self servis deneyimi sağlar.

Endpoint Protection

Microsoft platformu için bir kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma ve güvenlik çözümü sağlar.